Čtenářský deník:Yoshimoto Banana - Úplněk a jiné povídky (rozbor) - překlad Alice Kraemerová

28. července 2018 v 11:14 | Shirayuki |  Japonsko
Autorka:
Autorka se jménem zvoleným kvůli její lásce ke květům banánovníku vyrostla v liberální rodině básníka a kritika. Její sestrou je Haruno Yoiko, autorka animovaných komiksů. Ve svých prvních dílech, které začala psát vedle práce servírky, čerpala inspiraci z románů Stephena Kinga. Jejím debutovým dílem je povídka Kuchyně (1988), nominovaná na cenu Yukia Mishimy. Mezí její další oceněné povídky patří Stín měsíčního svitku, oceněná cenou Izumiho Kyóky. V jejích dílech se objevují témata lásky, přátelství, domova, rodiny, vlivu ztráty blízké osoby na lidskou duši a především vyčerpání mladé generace.

Úplněk a jiné povídky:
Soubor tří povídek lze charakterizovat jako vyprávění převážně o ženských hrdinkách z prostředí moderního uspěchaného Tókya.

1) Kuchyně
Dívka Mikage Sakurai po smrti rodičů vyrůstala u prarodičů, kteří však zemřeli, a ona se musí přestěhovat z jejich bytu. Setkává se Yuuichim, klukem z květinářství, jenž byl velmi blízký její babičce a nabídne jí bydlení u sebe. Yuuichi však nežije sám, nýbrž se svou transexuální matkou Eriko (dříve otcem, co se nechal přeoperovat). Mikage trpí jakousi slabostí, téměř až úchylkou na kuchyně - centrum domácnosti a rodinného krbu.

2) Úplněk
Povídka navazuje na předešlou. Mikage, která se mezitím od Yuuichiho a jeho matky odstěhovala a šla na kuchařskou školu, se dozvídá, že Eriko byla zabita při potyčce v gay baru, kde pracovala. Cítí se provinile, protože neměla příležitost se s Eriko ani rozloučit. Vydává se na pracovní cestu do Izu, avšak stále nemůže přestat myslet na Yuuichiho. Situace vyvrcholí, když si koupí misku ramenu a vydá se s ní taxíkem až do Tókya za ním, aby mu zvedla náladu a zavzpomínali si na minulost a na Eriko.

3) Stín měsíčního svitu
V poslední ze souboru se setkáváme s dívkou Satsuki, jíž zemře přítel při autonehodě, při které zraněním podlehne i přítelkyně jejího kamaráda (který byl mladším bratrem přítele Satsuki). Setkává se se záhadnou ženou Urarou, z níž se nakonec vyklube něco jako božstvo a dá jí prostřednictvím snu šanci se s přítelem rozloučit, v rámci kouzla svátku Tanabata.
 


Komentáře

1 Marta G. Hric Marta G. Hric | Web | 28. července 2018 v 20:32 | Reagovat

Veľmi obsahovo zaujímavé poviedky, i keď opísané len stručne. Zatiaľ som nemala možnosť (skôr chuť ale budiž :D) začítať sa do mladšej japonskej literatúry ale teraz to trošku ľutujem.
Čo mi v článku trošičku ale chýba je vlastná recenzia/komentár k dielu. Dobrá recenzia totiž dokáže človeka niekedy neskutočne navnadiť k prečítaniu knihy. Alebo naopak odradiť. To už zas záleží na osobnom názore čitateľa, ako sa k danému literárnemu dielu postaví.
Za mňa však skvelý typ na knihu, vďaka :3

2 Shirayuki Shirayuki | 3. srpna 2018 v 18:04 | Reagovat

[1]:: Já pracuju tak nějak s tím, že si na to každej udělá názor, jestli ho to zaujalo nebo ne. Ale děkuju, začnu k tomu přidávat i vlastní názor.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.