Čtenářský deník: Yasutaka Tsutsui - Konec stříbrného věku, Peklo (rozbor)

14. července 2018 v 13:46 | Shirayuki |  Japonsko
Dnes si přestavíme poměrně zvláštního autora v podání překladu Anny Křivánkové.


O autorovi
Syn zoologa v útlém věku propadl komiksům, filmům a literatuře. Dal se na studium estetiky a počátkem 60. let začal povídkově přispívat do časopisu NULL. Jeho průlomovým dílem je sci-fi román Toki o kakeru shojó (Dívka, která cestovala časem). Za své dílo byl nominovaný a obdržel několik cen. Po skandálu o jeho politické korektnosti (nestyděl se psát o kontroverzních tématech) se nakonec stáhl z tištěných médií, o kterých měl pocit, že ho omezují, ačkoliv nadále publikoval na internetu. V roce 1996 začal znovu vydávat v tisku. Jeho dílo je propletené sarkasmem a temným humorem.
Za román Yaganchó (Pták se zlýma očima) pak obdržel od francouzské vlády řád Rytíře krásných umění a literatury.

Konec stříbrného věku
Dílo je satirou reagující na problematiku stárnoucí populace. Mladí lidé mají pocit, že jsou staří přítěží - musí se jim platit důchody, pečovatelské domy, léky. Odehrává se v blízké budoucnosti, kdy se v zájmu redukce populace musí všichni občané starší sedmdesáti let účastnit tzv. Stříbrné bitvy ve stylu battle royale (,,Hunger games důchodců"), pořádané Ministerstvem zdravotnictví jednou za čtyřicet let. Na jejím konci, po třiceti dnech, je vždy jen jeden vítěz, pokud přežije víc, jsou všichni zastřeleni. Obyvatelé jsou proto povzbuzováni k vzájemnému vraždění. Mladí příbuzní jsou odklizeni na venkov mimo sektory a proti sobě se postaví sousedé i přátelé. Důchodci se s realitou vypořádávají nejrůznějšími způsoby - aktivně se účastní vraždění pomocí otrav, podřezávání ve spánku, zabarikádují se, spáchají sebevraždu atd. Na povrch vyplouvají vlastnosti jako zbabělost, krutost a sobeckost.
Jedním z hrdinů je Kunichiró Utani z tokijské čtvrti Miyawaki, která je jedním ze sektorů bitvy. Dalšími postavami jsou například bývalý univerzitní profesor Cubata, bývalý profesionální zápasník mini wrestlingu, katolický kněz,…
Kniha navozuje čtenáři myšlenku, zda taková budoucnost může jednou opravdu nastat třeba právě u nás (viz. Doslov).

Peklo
Příběh začíná se třemi studenty - Yuzó, který ve 20 zemře při potyčkou s mafií, Nobuteru se v 70 udusí sušenkou a Takeshi zemře při nehodě.
Všichni se dostanou do Pekla - bar výhradně pro Japonce, jakési ,,místo bez božstev či Buddhy", kde polemizují nad životem a potkávají staré známé. V Pekle nic neutajíte a na první pohled je vidět, jak kdo zemřel, kdo byl komu s kým nevěrný či jak moc v životě podváděl. Prolíná se zde několik časových rovin - život x smrt, sen x realita. Například při scéně v letadle, které se řítí do moře, se ukáže, že před smrtí se projeví skutečný charakter lidí - někdo naříká, co ještě měl udělat, další si vyjevuje lásku a jiní (letuška) se snaží trávit poslední minuty sexem. Jak již bylo zmíněno - peklo je místem výhradně pro Japonce a nabízí se tedy otázka, kam po smrti odcházejí duše cizinců.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.